24 Ayar Altın TL/Gr = 99 TL ibaresinde 24 ayar altının 1 gramının 99 TL olduğu belirtilmektedir. Başka bir deyişle 24 ayar altının gram fiyatı 99 TL’dir de denilebilir. “Altın 100 TL’ye kadar dayanacakmış” denildiğinde yine altının gram fiyatından bahsedilmektedir.

Uluslar arası piyasalarda altın değerlendirilirken bir kütle değeri olan “ons” bedeli esas alınmaktadır. 1 ons altın yaklaşık olarak 31.10 grama eşittir. Finansal piyasalarda altına yatırım yapılırken ölçü birimi olarak ons kullanılmaktadır. Gram altın ise çeşitli şirketler tarafından sertifikalı olmak koşuluyla paketlenerek satılmaktadır. Son derece güvenli olarak gerçekleştirilen bu ticarette kuyumcularda olduğu gibi altından işçilik bedeli alınmamaktadır. Yani gram altın ticaretinde altın fiyatına işçilik bedeli yansıtılmamaktadır. Dolayısıyla alış satışlar arasında işçilik bedelinden kaynaklanacak bir değer kaybı söz konusu değildir. Sadece alım satım işlemleri arasında gram altının ticaretini yapan şirketlerin gelirlerini oluşturan ancak alım satımlarda ciddi fiyat farklılıklarına sebep olmayacak kadar az bir miktar fiyat farklılıkları bulunmaktadır.

Gram altın ticaretinde klasik olarak 24 ayar , 22 ayar, 18 ayar ve 14 ayar altın satışı yapılmaktadır. Altınlar ise 1 gram, 2,5 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram, 100 gram, 250 gram ve 500 gramlık külçeler halinde işlem görmektedir. Söz konusu külçelerin daha küçük parçalara ayrılması söz konusu değildir.

Özellikle son yıllarda yaşanan siyasi problemler, ekonomik sıkıntılar ve savaşlar sebebiyle aşırı değer kazanarak fiyatı rekor seviyelere ulaşan altın, her düzeydeki bütçeye sahip yatırımcının işlem yapabileceği kadar uygun bir yatırım aracı olmaktan çıkmıştır. Bu noktada çeyrek altın, yarım altın ve tam altın almakta zorlanan ancak altına yatırım yapmak isteyen vatandaşın imdadına gram altın yetişmiştir. Bu gün bir çeyrek altının fiyatı 166 TL iken 24 ayar gram altının fiyatı 99 TL’dir. Bu ciddi fiyat farklılığı sebebiyle son yıllarda özellikle yastık altı yatırım yapan sokaktaki yatırımcı tercihini gram altından yana kullanmaktadır. Düğün, sünnet, nişan gibi özel günlerde dahi çeyrek altın yerini gram altına bırakmıştır.

Forex piyasasında altın ons ticareti yapabileceğiniz gibi bankalardan açtıracağınız altın hesabı ile de gram altın alım-satım işlemleri yapabilirsiniz.