Gram altın vadeli işlem sözleşmeleri Türk yatırımcıyı yastık altı yatırımlardan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’na  (VİOP) taşıyan yatırım araçları olarak dikkat çekiyor. Her geçen gün gram altın sözleşmelerine ilginin artması ise VİOP’ta ve bu enstrümanda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için birçok soruları da beraberinde getiriyor.

VİOP’ta gram altın sözleşmesinde piyasanın avantajlarını kullanarak yatırım yapmak isteyen bilinçli yatırımcılara yönelik olarak gram altın vadeli işlem sözleşmesi ve gram altın vadeli işlem sözleşmesinde nasıl yatırım yapılır konusunu üzerinde duracağız.

Gram altın vadeli işlem sözleşmesi nedir?

Gram altın vadeli işlem sözleşmesi, spot piyasada işlem gören gram altının dayanak varlık olduğu 1 gram altın büyüklüğünden belirli vadede belirli fiyattan kaldıraçlı olarak alım ve satım hakkı veren, aynı zamanda hem düşüş hem yükseliş yönünde yatırım imkanı sunan türev üründür.

Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren VİOP’ta işlem gören gram altın sözleşmesi ile 1 gram altını kaldıraç sisteminden faydalanarak çok küçük teminatlarla belirli vade ve belirli fiyattan hem alım hem de satım pozisyonu açılmasına imkan veren vadeli işlem sözleşmesidir. Yatırımcı 1 adet gram altın vadeli işlem sözleşmesinde alım ya da satım pozisyonu açtığında spot piyasada 1 gram altın alıp/satmış gibi olur.

VİOP’ta işlem gören gram işlem sözleşmesinde TL üzerinden işlem yapılabilir ve kodu XAUTRY’dır (Gram Altın – TL/Gram). VİOP’ta gram altın işlem sözleşmesinde işlemler ise 09:30 – 18:15 aralığında gerçekleşmektedir.

VİOP’ta yatırımcı ayrıca ons altın işlemi de yapmak istiyorsa XAUUSD kodu ile 1 ons altın sözleşmesinde işlem yapabilir.

VİOP’ta altın sözleşmelerinde işlem yaparken dikkat etmek gerekiyor çünkü gram altın ve ons altın sözleşmeleri, teminatları, fiyatlar farklıdır.

VİOP’ta gram altın sözleşmesinde işlem yapmanın avantajları

VİOP’ta gram altın vadeli işlem sözleşmesinde işlem yapmanın avantajları içinde en cazip olanı yatırımcının spekülatif kazanç elde etme imkanı ile birlikte etkin risk yönetimi yapabilmesidir. Spot piyasa altın risklerinin yönetilebildiği VİOP’ta yatırımcı hem spekülatif kazanç sağlayabilir hem de hedge yapabilir. Özellikle kaldıraç sisteminden faydalanarak çok küçük teminatlar yapılabilmesi önemli bir avantajdır.

VİOP’ta gram altın sözleşmesinde diğer bir avantaj ise fiyatların yükselişine ve düşüşüne yatırım imkanının olmasıdır. Altın fiyatlarının düşeceğini öngören yatırımcı satım pozisyonu açarak daha düşük fiyattan pozisyonu kapatarak aradaki fark kadar kazanç sağlar. Bu avantaj fiziki altın yatırımcısının aşina olmadığı bir gelir türüdür. Kısaca VİOP’ta çift yönlü işlem imkanı önemli yatırım fırsatları içerir.

VİOP’ta ve gram altın sözleşmesinde yatırım deneyimi olmayan yatırımcılar için ya da ileri işlem stratejilerini öğrenmek isteyen yatırımcılar için ücretsiz VİOP eğitimleri ve ücretsiz VİOP deneme hesapta sanal para ile pratik imkanı, yatırımcının bilinçli işlem yapması ve piyasayı tanıması açısından eşsiz bir avantajdır.

VİOP gram altın sözleşmesine yatırımının diğer bir avantajı ise profesyoneller tarafından hazırlanan analiz ve raporlar hatta gün içinde hazırlanan özel analizler vasıtası ile sürekli güncel kalmaları ve potansiyel yatırım fırsatları ve risklerinde hızlı aksiyon alabilmeleridir.

VİOP XAUTRY (Gram Altın_TL) kontratının özelikleri nelerdir?

Dayanak Varlık:  Gram altın

Standart Sözleşme Büyüklüğü: 1 Gram

Minimum Fiyat Adımı: 0,01 TL.

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:10

Günlük Uzlaşma Fiyatı: Seans kapanışından önceki son 10 dakikada oluşan tüm fiyatların ortalaması alınarak belirlenir.

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Vade sonuna denk gelen ayın son işgünüdür.

VİOP altın kontratlarında nasıl işlem yapılır?

VİOP’ta işlem gören altın vadeli sözleşmelerinde yatırım yapmak çok kolaydır. Online internet üzerinden, çok düşük maliyetlerle ve tabii spot piyasaya göre çok daha az birikimle alım ve satım işlemi çok kolaydır.

Gram altın sözleşmesinde işlem yapabilmek için yatırımcının ihtiyacı olan tek şey VİOP işlem platformuna giriş için kullanıcı bilgileri ve şifresi olmasıdır. Peki, yatırımcı VİOP kullanıcı adı ve şifresi nasıl elde edebilir. Bunun için VİOP üyesi bir aracı kurumda VİOP müşteri hesabı açtırması yeterlidir. Sonrasında işlem açılan aracı kurumun web sitesi üzerinden artık yatırımcı teminatı oranında gram altın vadeli işlem sözleşmesinde alım ve satım işlemi yapmaya başlayabilir.

VİOP’ta GCM Yatırım farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta işlem gören altın sözleşmelerinde oluşan potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız bilgi edinmek için geniş yetkili aracı kurum GCM Yatırım’ın üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ,www.gcmyatirim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.